Cestování letadlem s domácím mazlíčkem

Domácí mazlíčci s námi cestují stále častěji. Možná vám zrovna nemá po dobu dovolené kdo pohlídat psa, fretku nebo kočku. Mnozí zase nechtějí svěřit svého miláčka jen tak někomu na hlídání. Jak s nimi tedy cestovat po Evropské unii? Pokud cestujete s malým štěnětem, kotětem nebo mládětem fretky, do některých zemí vás nepustí dřív, než dané zvíře dosáhne alespoň 3 měsíců věku.

Kam vás nepustí se štěnětem, kotětem či malou fretkou

Jde o země jako, Itálie, Irsko, Francie, Kypr, Lucembursko, Malta, Polsko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie. Po Evropské unii pak můžete cestovat s mláďaty mladšími 3 měsíců, která nejsou očkována proti vzteklině. Musí mít svůj vlastní pas a od narození pobývat na stejném místě, kde nepřišla do styku s volně žijícími zvířaty. Mohou být také doprovázena matkou, na které jsou ještě závislá. Pokud cestujete s více než pěti zvířaty v chovu nebo se zvířaty obchodujete, musí mít převážená zvířata veterinární osvědčení. Nechte si také vystavit potvrzení od veterináře, které dokládá, že byla 24 hodin před odesláním zvířata vyšetřena, jsou zcela zdravá a schopná cestovat.

Jak cestovat se zvířecím mazlíčkem

Při cestě letadlem platí dost přísná pravidla a některé letecké společnosti vám vašeho zvířecího miláčka vůbec nepřepraví, pokud se nejedná o asistenčního psa. Určitě si předem zjistěte na webových stránkách dané letecké společnosti jejich podmínky, které se od sebe dost liší. Cestujete-li autem nebo jiným dopravním prostředkem, musíte dodržet hned několik předpisů. Například stejně jako dítě musíte připoutat pejska speciálním pásem, nebo jej dát do přepravní klece. Ta snadno větrá a je dostatečně prostorná, aby se v ní váš čtyřnohý mazlíček mohl postavit a protáhnout.

Přeprava zvířat letadlem? Tohle před cestou zkontrolujte

Určitě si zkontrolujte nutnost pasu, tetování či očkování proti vzteklině. Pes, kočka či fretka musí mít určitě mikročip, a pokud jej nemá, musí mít čitelné tetování, které je staršího data než 3. července 2011. Každé zvíře musí mít svůj vlastní pas, který vám pro něj vydá pověřený veterinář. Všichni zvířecí miláčci musí mít očkování proti vzteklině, které je platné 21 dní po základním očkování, nebo ode dne přeočkování zvířete.

Kam nesmíte bez odčervení

Existují i země, které mají další omezení, jako například Velká Británie, Irsko, Finsko a Malta, které vyžadují odčervení, přesněji ošetření proti echinokokóze. V tomto případě ale nestačí, že tabletku podáte zvířeti sami, ale musí to vykonat a zapsat do pasu veterinář. Ošetření proti echinokokóze nesmí být staršího data než 120 až 24 hodin před vstupem na území výše uvedených zemí.

(infolinka Po-Pá 9:00 - 17:00)

Kontakty
| Registrace