Strach z létání - Jak se ho zbavit?

Pohyb ve výšce deseti kilometrů je možná na první pohled nebezpečný, ale ve skutečnosti je létání nejbezpečnější formou dopravy. Podle statistik je mnohem pravděpodobnější nehoda v autě, autobuse i ve vlaku. Nebezpečnější je i chodit pěšky. Pokud strach z létání překonáte, místo trmácení autem či autobusem si můžete sbalit cestovní kufr a konečně nasednout do letadla.

Informujte se o bezpečí cestování letadlem

Podívejte se, kolik peněz se ročně investuje do létání a kolik do přepravy autobusem. Velký podíl horentní sumy v letectví jde na bezpečnost. Stát se pilotem je mnohem těžší než se stát řidičem autobusu. Do kokpitu usedají opravdoví profesionálové. U řidičů autobusu na důkladné proškolování není mnohdy čas. Po každé letecké havárii se dělá maximum, aby k něčemu podobnému už nikdy nedošlo.

strach-z-letani

Jak se zbavit strachu z létání? Odveďte od něj pozornost

Pokud člověk při létání prožívá velice nepříjemné pocity, říká se tomu aviofobie. Jak minimalizovat tyto pocity? Během letu se zabavte a nenuďte se. Jakmile usednete do letadla, vezměte si noviny, knihu, křížovky, hudbu nebo audioknihu do sluchátek. Přestanete vnímat hučení motoru, výšku a turbulence. Let vám mnohem rychleji uteče. Pokud je to možné, v letadle se během letu několikrát projděte. Zajděte si třeba na záchod a protáhněte si tělo. Zvyknete si na prostor letadla, prohodíte pár slov s letuškou či stevardem a ti vás ujistí, že už mnoho let létají zcela bez potíží.

Co dalšího vám může pomoct?

  • myslete na něco přijemného
  • cumlejte bonbóny nebo žvýkejte žvýkačku
  • proveďte pár hlubokých nádechů a výdechů

Soustřeďte se na dobré zprávy

Pokud máte strach z létání, máte asi i ve zvyku sledovat filmy a dokumenty o leteckých haváriích. Vynecháváte ty, které dopadly dobře. Z pilota se stal hrdina, který zachránil cestující. Vyhledávejte tyto zprávy. Třeba tu, jak v roce 2009 pilot airbusu zcela zázračně přistál v New Yorku na řece Hudson.

Exkurze a odborníci

Pražské ruzyňské letiště pravidelně pořádá exkurze v areálu. Dozvíte se, jak letový provoz funguje, jak fungují samotná letadla a jak se o ně místní zaměstnanci starají před každým startem. Když do toho proniknete, začnete letadlům více důvěřovat. Můžete navštívit i trenažer, na kterém si vyzkoušíte, jaké je to létat a řídit letadlo. Vždy můžete zajít za odborníkem, vyhledat psychologa, nebo navštívit speciální kurzy, které vás strachu z létání prostě zbaví. Nebudete také se svým strachem v kurzu sami.

Případně se před letem můžeze obrátit na letištního kaplana. S tímto člověkem si můžete popovídat, svěřit se s vašimi pocity nebo se pomodlit. Po této zkušenosti se vám určitě uleví a následný let pro vás bude jednodušším. Setkat se s kaplanem můžete i na pražském letišti, které tuto službu pro cestující zavedlo od roku 2015. Na světových letištích je tohle již zažitý standard.

 Nejbezpečnější místa v letadle

(infolinka Po-Pá 9:00 - 17:00)

Kontakty
| Registrace

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení