Jak si sbalit příruční zavazadlo do letadla?

Víte, co a jak si zabalit na dovolenou do letadla? Například si nelze brát na palubu láhev s vodou nebo parfém. Lze si vzít pouze jedno příruční zavazadlo. Je třeba se řídit striktními pravidly. Poradíme vám, jak se sbalit na cestu letadlem.

Jak na to

Pokud vyrážíte jen na prodloužený víkend a nechcete platit za odbavení zavazadla, můžete se sbalit do příručního kufříku. U dané letecké společnosti si ověřte, jakou velikost příruční zavazadlo může mít, jinak budete muset za odbavení kufru zaplatit. Orientační rozměry takového zavazadla jsou 56 x 45 x 25 cm. Pomohou vám i povolené rozměry a váha zavazadel.

Pokud jste si ke kufru nachystali spoustu oblečení, pokuste se ji zredukovat nebo případně obléct na sebe. V drogerii či na letišti lze zakoupit cestovní balení pracího prášku, šamponu i sprchového gelu. Můžete je přelít i do menších lahviček. Na parfém existuje speciální balení Travel, které lze vzít i na palubu letadla. Ušetříte tak místo i váhu. Pokud budete zavazadlo odbavovat, zvolte plastový kufr, který obsah lépe ochrání.

Jakmile se dostanete do letadla ke svému místu, tak příruční zavazadlo uschovejte nejlépe do příhradky nad sebou. Rozhodně zavazadlo nepokládejte do uličky nebo na klín. Dalším tipem je uložení všech důležitých dokladů do jedné kapsy zavazadla a to tak, ať je můžete kdykoli rychle vyndat a ukázat.

prirucni-zavazadlo-do-letadla

Co si lze vzít na palubu

Do zavazadla na palubu letadla si dejte fotoaparát, mobil a notebook. U sebe si nechte všechny doklady, platební karty, hotovost a potřebné léky na cestu. Sem spadá i inzulín s injekční jehlou. Raději si však u svého lékaře zařiďte potvrzení. Ostatní tekutiny musejí být maximálně v balení 100 ml a musíte je navíc uzavřít do igelitového sáčku o objemu 1 litr. Seženete jej i přímo na letišti. Doporučujeme přibalit i teplejší oblečení (mikinu, ponožky) pro případ, že by vám byla v letadle zima z klimatizace.

Co nebrat na palubu

Striktní zákaz se týká i sprejů, vyjma toaletních potřeb, hořlavin, pyrotechniky či obranných látek. Nejdříve si u letecké společnosti vždy zjistěte, kolik kilogramů si můžete sbalit a přemýšlejte, co doopravdy potřebujete. V hotelu vám jistě nebude chybět osuška či ručník, který zabere dost místa v kufru. Na hotelu budou pravděpodobně i hygienické potřeby v podobě sprchového gelu či šamponu.

Dále pozor na ostré předměty. Do příručního zavazadla na palubu určitě nepatří žiletky či nože. Tohle však není vše. Jsou zde i další nebezpečné předměty jako paralyzér, obušek, pepřový sprej či střelné a palné zbraně. 

Nejlepší příruční kufry

(infolinka Po-Pá 9:00 - 17:00)

Kontakty
| Registrace