Seznam věcí na dovolenou

Plánujete cestu do zahraničí? Pak je nejvyšší čas přemýšlet o seznamu věcí na dovolenou. Víte, co všechno s sebou vzít a jak se zabalit? Společně si všechno projdeme – každý výlet má svá specifika, stejně jako cestování s drobotinou nebo zvířaty. Víte, jak to je – kdo je připraven, není překvapen. S našimi radami stresu zamáváte z okýnka letadla. 

Stejně jako vy, i my se každoročně těšíme na dovolenou. Cestování je naší vášní, a proto o něm víme první poslední. Rozhodli jsme se pro vás sestavit text, ve kterém najdete vše ohledně seznamu věcí na dovolenou. 

Ať už se chystáte pokořit horské sedlo nebo si chcete užít dovolenou s nejnovějším členem rodiny, víme, na co nesmíte zapomenout. Zjistěte, na co všechno si dát při balení pozor, co se vyplatí vzít z domova a co už v případě potřeby pořídíte na místě.

Na jakou dovolenou se balíte

  • Jak se sbalit do letadla. Letenky už máte, ale víte, na co nesmíte zapomenout a s čím vás do letadla nepustí?
  • Jak se sbalit do příručního zavazadla. Ať už cestujete na lehko, patříte mezi „baťůžkáře“, nebo chcete mít vše důležité u sebe – víme, co vše patří do kabinového zavazadla.
  • Seznam věcí na dovolenou k moři. Člověk by řekl, že k moři toho moc nepotřebuje. Je to doopravdy tak?
  • Seznam věcí na dovolenou s dětmi. Co si s sebou zabalit, když jedete na dovolenou s dětmi? 
  • Seznam věcí na dovolenou na hory. Ať je léto nebo zima, hory jsou pořádná výzva. Připravte se na ně!
  • Seznam věcí na dovolenou na chatu. Chaty jsou pro Čechy nejoblíbenějším místem k odpočinku. Co všechno budete potřebovat, abyste si idylku v přírodě užili na 100 %?
  • Seznam věcí na dovolenou s miminkem. S miminkem člověk potřebuje 1000 a 1 věc. Jak to všechno elegantně vyřešit a užít si rodinnou dovolenou bez stresu?

Kompletní informace, jak se sbalit na dovolenou

Vyberte si vhodný kufr

Jak se sbalit do letadla

Připravit se na cestování v letadle je často větší dobrodružství než cesta sama. Obzvlášť jestli letíte poprvé. Základem je pohlídat si povolené rozměry a hmotnost zavazadel. Kromě osobních dokladů, léků a předmětů osobní hygieny si sbalte oblečení na více typů počasí. 

Doporučujeme vzít i něco na čtení, případně si připravit filmy nebo seriál do mobilu, cesty letadlem bývají zdlouhavé. Pozor na nadrozměrná zavazadla. Tím může být například hudební nástroj, kočárek, kolo nebo lyže. Každá společnost má trochu jiná pravidla.

Do letadla si nemůžeme vzít úplně cokoliv. Podívejte se na seznam předmětů, se kterými vás do letadla nepustí. Abyste nebyli smutní, že musíte vyhazovat suvenýr nebo oblíbený nůž na kempování.

Opatrní buďte i co se týče alkoholu a hotovosti. Je na ně stanovený limit, a to jak ohledně objemu, tak například i věku. Do některých zemí se navíc alkohol vůbec přivážet nesmí, stejně jako určité typy potravin nebo časopisů s tematikou pro dospělé.

Doporučujeme zavazadlo zajistit pomocí TSA zámku. A to především pokud míříte do Velké Británie, USA, Japonska, Nizozemí nebo Nového Zélandu. V těchto zemích se čas od času přistupuje ke speciální kontrole zavazadel a TSA zámek je zárukou toho, že vám kontroloři v zájmu bezpečnosti kufr nijak neponičí.

Létání patří mezi nejbezpečnější způsoby přepravy. To však neplatí pro naše zavazadla. Ať už vlivem skladování, nesprávné manipulace, nebo prachobyčejné smůly. Pojistěte se proti zničení zavazadel tak, že svůj kufr ochráníte pomocí správné ochrany při přepravě letadlem.

Jak se sbalit do příručního zavazadla

Kabinové zavazadlo není nafukovací, alespoň v očích aerolinií ne, a proto musíme v první řadě dodržovat stanovené rozměry a hmotnost. U kabinových zavazadel bývají pracovníci na letišti přísní. Překročte limit a budete si muset připlatit a příruční zavazadlo dát do podpalubí.

Další potíž s příručním zavazadlem je, že do něj nemůžete dát naprosto cokoliv. Seznam povolených věcí na palubu najdete v článku Jak si sbalit příruční zavazadlo do letadla.

seznam-veci

Seznam věcí na dovolenou k moři

Teplo. Sluníčko. Slaný mořský vánek. Hřejivý písek. Také už se vidíte relaxovat na pláži? Ještě chvíli zůstaňte myšlenkami doma a rozmyslete se, co vše si s sebou zabalit. K moři se nám může hodit nadrozměrné zavazadlo, tím spíš, pokud jedeme na delší dobu a chystáme kromě slunění i nějakou tu turistiku nebo sport.

A jelikož si každý rád přivezeme hmotnou tu vzpomínku, projděte si seznam povolených věcí do letadla. Ne každý upomínkový předmět by vám mohl projít. Tak ať toho nemusíte později litovat!

To samé platí o alkoholu, cigaretách a hotovosti. Pozor zejména jestli jedete do muslimských zemí nebo kamkoliv na východ, levné cigarety by vám mohli celníci při příjezdu zabavit, pokud nedodržíte stanové limity.

Jestli si na dovolenou s sebou chcete vzít také svého chlupatého kamaráda, nezapomeňte si projít pravidla cestování s domácím mazlíčkem. Některé země jsou velmi striktní, v jiných jsou pravidla o něco benevolentnější. Detailnější informace naleznete v článku, kde vám poradíme seznam věcí na dovolenou k moři.

Seznam věcí na dovolenou na hory

Na horách jsme vystaveni extrémnímu počasí. Seznamte se s terénem a náročností túry. Přizpůsobte tomu oblečení, obuv a další výbavu od ochrany proti slunci až po bezpečnostní prvky.  Pozor na povolené rozměry zavazadel.

Popřemýšlejte nad nadrozměrným zavazadlem (lyže, kolo) a pokud jedete na túry do zahraničí, informujte se o tom, co se smí vzít na palubu letadla. Bývá nutností pořídit nějaké odbavené zavazadlo, například kvůli trekovým holím. Zde najdete kompletní seznam, co si vzít na hory.

Seznam věcí na dovolenou na chatu

Na chatu je dobré přibalit i věci ke každodennímu používání, například menší výbavičku na vaření, ale i hygienické potřeby a lékárničku. Podle toho, do jaké lokality míříte, vybírejte vhodné oblečení, obuv a případně i ochranu proti komárům a klíšťatům. Je dobré pořídit vhodný batoh, do kterého se vám vejde vše a zbyde i nějaké to místo na svačinu při výletě.

Seznam věcí na dovolenou s miminkem

Sbalit pro miminko bývá pořádný oříšek. V tomto případě je opravdu lepší toho vzít víc než se potom chytat za hlavu a v rychlosti hledat lékárnu, kde nějak kloudně vysvětlíte, co vlastně potřebujete. Promyslete si, jak velký kufr s sebou smíte vzít

Pro miminko sbalte dostatek oblečení, hygienické potřeby, ale i dostatek kojenecké vody a stravy. Nezapomeňte na plenky a vlhčené ubrousky. V případě přepravy kočárku se informujte u dané společnosti, zda není nutné ho přepravovat jako nadrozměrné zavazadlo.

Seznam věcí na dovolenou s dětmi

Na dovolenou s dětmi nezapomeňte přibalit nejen nezbytné oblečení a hygienické potřeby, ale i věci, které jim ukrátí dlouhou chvíli – stolní hry, karty, omalovánky, případně tablet s filmem. Děti si rády zabalí své hračky do vlastního dětského kufru, nechte je, ať se samy rozmyslí, jakého plyšového kamaráda vezmou s sebou na výlet.

veci-pro-deti-na-dovolenou

(infolinka Po-Pá 9:00 - 17:00)

Kontakty
| Registrace